• Türkçe
  • English

Ecz. Hikmet Derman Şeyhoğlu’nun titizliği sayesinde korunan Karabük Eczanesi, aynı titizlikle Yeditepe Üniversitesine taşınarak geleceğe emanet edilmiştir. (Bedrettin Dalan)

Fakültemizde yer alan Müze Eczane, Ecz. Mehmet Hidayet Derman’ın Safranbolu’da bir Rum eczacıdan devraldığı, daha sonrasında Türkiye’nin ilk kadın eczacılarından Sn. Ecz. Hikmet Derman Şeyhoğlu tarafından 1951 yılında Karabük’e taşınan, Karabük Eczanesidir. 2006 yılında da Yeditepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’ne bağışlanmıştır.

Müzede, Ecz. Mehmet Hidayet Derman’ın Safranbolu’da devraldığı Rum eczanesine ait objelerle beraber, 1950’li yıllardan günümüze kadar Türk toplumunun kullanmakta olduğu çok çeşitli kitaplar, malzemeler, preparat ve müstahzarlar ayrıca onlarca orijinal reçetenin yer aldığı Yeditepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Müzesi’nde çok özgün majistral formüller de yer almaktadır.

Ülkemiz için alışılmamış bir eczacılık müzesi olduğuna inandığımız bu oluşumun önemi, üç nesil eczacı ve eczaneye ait hatıraların aynı mekanda bulunmasıdır.

Misyonumuz, öğrencilerimizin eczacılık tarihi ve bilinci ile yetişmelerine katkı sağlamak, öğrencilerimizin Ecz. Hikmet Derman Şeyhoğlu gibi mesleğini seven, çok çalışkan ve bilimsel gelişme ve ilerlemelerin takipçisi birer eczacı olabilmeleri için, eğitimlerine katkı sağlayan bir kültür ve eğitim merkezi olmayı hedeflemektir.
Sn. Ecz. Hikmet DERMAN ŞEYHOĞLU Hanımefendinin Anısına