• Türkçe
  • English

Farmakognozi ABD öğretim üyemiz Prof. Dr. Hasan KIRMIZIBEKMEZ, Türk Eczacıları Birliği Eczacılık Akademisi 2021 Yılı BİLİM ÖDÜLÜNE layık görüldü.

Fakültemiz Dekan Yardımcısı ve Farmakognozi Anabilim Dalı Öğretim Üyemiz Prof. Dr. Hasan KIRMIZIBEKMEZ, TEB Eczacılık Akademisi Bilim ödülünü Ankara’da gerçekleştirilen törende aldı.

 


Öğrencimiz Demet KÖSE, 17. Hasta Bilgilendirme Yarışması'nda Birincilik Elde Etmiştir

Fakültemiz öğrencilerinden Demet Köse Ankara Eczacı Odası Gençlik Komisyonu tarafından düzenlenen 17. Ulusal Hasta Bilgilendirme Yarışmasının Bilim, Sanat ve Sevgi aşamalarını başarı ile tamamlayarak birinci olmuştur.
Yarışma dahilinde öğrencimiz Alzheimer başlangıcı teşhisi konulan hastanın yakınına hastaya verilen ilaçların nasıl kullanacağı ve hastaya nasıl yardımcı olunacağı hakkında tavsiyeler vermiş, ayrıca hasta yakınının sorularını yanıtlamıştır.
 
 

Farmakognozi ABD Öğretim Üyemiz ve Öğrencilerimizin Başarısı

Fakültemiz Dr. Öğr. Üyesi Etil Güzelmeriç ile öğrencilerimiz Ecz. İrem Çiftçi ve Ecz. Parla Işıl Yüksel, Polonya’da katıldıkları ‘25th International Symposium on Separation Sciences’ adlı kongrede sunmuş oldukları poster ile hem bilimsel komite hem de katılımcılar tarafından birincilik ödülüne layık görülmüştür.

 


Yeditepe’ye İstanbul Eczacı Odası’ndan İki Ödül!

Eczacılıkta istihdam problemine farklı bakış açıları getirebilmek ve eczacılıkta yeni çalışma alanlarının yaratılması adına İstanbul Eczacı Odası tarafından düzenlenen Eczacılıkta Yeni İstihdam Alanları Konulu Proje Yarışması’nın ödül töreni “Eczacılık Buluşması 2018" etkinliği kapsamında yapıldı. İstanbul genelindeki eczacılık fakülteleri öğrencilerine yönelik düzenlenen yarışmaya toplam 62 proje katıldı.

“Ön eleme" ve "proje yazma" olmak üzere iki adımdan oluşan yarışmada Eczacılık Fakültesi 5. Sınıf öğrencilerimizden Gizem AYAN ve Emre KARAÇAYIR’ın projesi “Aile Sağlık Merkezi Eczacısı” ikincilik ile ödüllendirildi. Danışmanlığını Dr. Öğr. Üyesi Enise Ece GÜRDAL’ın yaptığı proje jüri tarafından büyük ilgi gördü.

Aynı yarışmada Eczacılık Fakültesi 2. Sınıf öğrencilerimizden Hüsniye Birnur GÜZELDAĞ ise Dr. Öğr. Üyesi Engin CELEP danışmanlığında yürüttüğü “Bitkisel Hammadde Eldesinde Standardizasyon” başlıklı projesiyle ilk 5’e girerek Mansiyon ödülü kazanmıştır. Öğrencilerimizi tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

 


14 Mayıs Eczacılık Günü Turnuvasında İkincilik Yeditepe’nin!

24 Nisan 2018 tarihinde Üniversitemiz ve İstanbul Eczacı Odası işbirliğiyle 10.’sunu düzenlediğimiz, Geleneksel 14 Mayıs İstanbul’da Bulunan Eczacılık Fakülteleri Arası Basketbol Turnuvasında çekişme yine büyük oldu.

Turnuvaya İstanbul Eczacı Odası, Marmara Üniversitesi, Medipol Üniversitesi ve Yeditepe Üniversitesi Eczacılık Fakültelerinin basketbol takımları katıldı.

Eczacılık Günü kutlamaları kapsamında fakülteler arası iletişimi arttırmak amacıyla gerçekleştirdiğimiz turnuvanın kazananı İstanbul Eczacı Odası olurken, Yeditepe Üniversitesi Ezcacılık Fakültesi ikincilik, Medipol Üniversitesi Eczacılık Fakültesi ise üçüncülük kupalarını kaldırdılar.

 


Eczacılık Fakültesi Bir Birincilikle Daha Gururlandırdı

Medipol Üniversitesi tarafından 4-6 Mayıs 2018 tarihlerinde düzenlenen Alfa Ulusal Eczacılık Kongresi kapsamında ALFA Rx Sunu Yarışması gerçekleşti. Ana teması “Algı ve Farkındalık” olan yarışmada 9 farklı eczacılık fakültesinden 11 proje sunum yapmaya hak kazandı. 4 Mayısta gerçekleşen jüri sunumlarının ardından finalistler belirlendi.

Eczacılık Fakültesi 3. Sınıf öğrencilerimizden Elif Çisem ÇÖLDÜR ve Zeynep Güneş TEPE “Yalnızca Progestojen İçeren Vajinal Tampon Formülasyonunun 3B Yazıcı ile Geliştirilmesi” adlı projeleriyle birincilik ödülüne layık görüldüler. Farmasötik Teknoloji Anabilim Dalı Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Gülengül DUMAN’ın danışmanlık yaptığı proje katılımcılar tarafından ilgiyle karşılandı.

 


Farmafikir 2018 Birincileri Yeditepe’den!

29 Nisan 2018 Pazar günü Pharmetic Girişimci Eczacılar Derneği tarafından düzenlenen “Farmafikir Geleceğin Eczacılığına İnovatif Projeler Yarışması 2018 Finali” Eskişehir Anadolu Üniversitesi 6.HYES Her Yönüyle Eczacılık Sempozyumu’nda yapıldı. Türkiye genelinde gerçekleşen eczacılık alanındaki en kapsamlı yarışmalardan olan Farmafikir 2018’e 12 üniversiteden 31 proje katıldı.

Yarışmada Eczacılık fakültesi 3. Sınıf öğrencilerimizden Elif Çisem ÇÖLDÜR ve Zeynep Güneş TEPE’nin projesi olan “PHARMAREA App” birincilik ödülüne layık görüldü. 

 


Prof. Dr. Erdem YEŞİLADA "Sabuncuoğlu Şerafeddin Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Bilim Ödülü”ne layık görülmüştür

Yeditepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erdem Yeşilada, Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Sağlık Bakanlığı, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi iş birliğiyle gerçekleştirilen "1. Uluslararası Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Kongresi" kapsamındaki verilen ödüllerden “Sabuncuoğlu Şerafeddin Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Bilim Ödülü”ne layık görülmüştür.

 


Fakültemiz öğrencisi aynı zamanda Genetik ve Biyomühendislik Bölümü'nde Yandal eğitimini sürdüren Gizem Ayan “Pharm App İlaç takip Uygulaması Projesi ile Jüri özel ödülüne layık görüldü

Yeditepe Üniversitesi içerisinde İnovasyon döngüsü yaratan akademisyenlerimizin, öğrencilerimizin, mezunlar ve idari personelimizin fırsatları değerlendirmeleri, stratejik seçimlerini uygulayabilmeleri  için  gerekli olan bilginin sağlanması ve çözümlerin geliştirilmesi noktasında, ticarileşebilen fikirleri ortaya çıkarmalarını desteklemek amacıyla Teknoloji Transfer Ofisi ’nin, bu yıl 7 Aralık 2017 tarihinde ikincisini düzenlediği “7 Tepe Yeni Fikir Yarışması”,  İnan Kıraç salonunda düzenlenen ödül töreniyle final yaptı.

 


Farmafikir 2017 Ödülleri Sahiplerini Buldu

29 Üniversite’den Eczacılık Fakülteleri öğrencilerinin önerdiği 20 proje içerisinde finale kalan 4 projenin ödül töreni 25 Kasım 2017 tarihinde Yeditepe Üniversitesi İnan Kıraç Salonu’nda gerçekleşti.

Yarışmaya Fakültemizi temsilen katılan 2. sınıf öğrencimiz Hüsniye Birnur Güzeldağ dördüncülük derecesi kazandı. 

 


Prof. Dr. Erdem Yeşilada, Bilime Yön Veren 100 Türk Arasında Yer Aldı

Yeditepe Üniversitesi’nden Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erdem YeşiladaTurkishtime Dergisi’nin Mayıs sayısında yayınlanan “Bilime Yön Veren 100 Türk” araştırmasında yer aldı.

Turkishtime’ın araştırması, bilim insanlarının yaptığı araştırmaların aldığı atıf sayısına göre yapıldı. Derginin, araştırma sunuş yazısında, “Bilim insanlarının araştırmaları alanında ne kadar çığır açıyorsa o kadar atıf alır. Dolayısı ile H-Endeksi o kadar yükselir” denildi. Araştırmaya göre, “Bitki Kimyası” alanında farmakognozi, etnobotani, fotokimya ve aromatik bitkiler üzerine çalışmalar yapan Yeditepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Erdem Yeşilada, “56” H-Endeksi ile “Bilime Yön Veren 100 Türk” arasında yer aldı. Hürriyet

 


Eczacılık Fakültesi son sınıf öğrencilerimiz Nur Çelik ve Gülşah Zeybekoğlu, TÜBİTAK 2209/A desteği alma başarısı gösterdiler

Eczacılık Fakültesi son sınıf öğrencilerimiz Nur Çelik ve Gülşah Zeybekoğlu, danışmanlığı Toksikoloji Anabilim Dalı tarafından yürütülen bitirme projesi için TÜBİTAK 2209-A - Üniversite Öğrencileri Yurt İçi Araştırma Projeleri Destek Programı kapsamında burs alma başarısı göstermişlerdir. Öğrencilerimizi ve danışman öğretim üyelerimizi kutlarız. 

 


Eczacılık Fakültesi Öğrencimiz Gizem Ayan Proje Yarışmasında Birinci Oldu

Eczacılık Fakültesi öğrencilerimizden Gizem Ayan, Pharmetic Girişimci Eczacılık Derneği tarafından 22-24 Eylül 2016 tarihlerinde gerçekleştirilen Geleceğin E-Hali Kongresi’nde “PharmApp” başlıklı projesiyle birincilik elde etti.

 


Prof. Dr. Ahmet Aydın ‘Bilim Ödülüne’ layık görüldü

Üniversitemiz Rektör Yardımcısı ve Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Aydın ilaç ve eczacılık biliminin gelişmesine yapmış olduğu katkılardan dolayı, Türk Eczacıları Birliği Eczacılık Akademisi tarafından 2016 yılı “Bilim Ödülü” ne layık görüldü.

 


Eczacılık Fakültesi son sınıf öğrencilerimiz Gamze Aydoğan ve Gamze Çiçek, iki adet TÜBİTAK 2209 Projesi alma başarısı gösterdiler

Eczacılık Fakültesi son sınıf öğrencilerimiz Gamze Aydoğan ve Gamze Çiçek, danışmanlığını Prof. Dr. Ahmet Aydın, Doç. Dr. Hande Sipahi ve Yrd. Doç. Dr. Muhammed Hamitoğlu’nun yapmış oldukları bitirme projeleri için iki adet TÜBITAK 2209A desteği alma başarısını gösterdiler.

Proje isimleri:

  1. Gamze Aydoğan: Türkiye’de pazarlanan çeşitli balların hücre koruyucu etkisinin araştırılması

       2. Gamze Çiçek: Anadolu sığla ağacından elde edilen sığla yağının genotoksik ve sitotoksik profilinin incelenmesi

 


Yeditepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Basketbol Takımı 14 Mayıs Eczacılık Bayramı Basketbol Turnuvasında şampiyonluk kazandı

Yeditepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi ve İstanbul Eczacı Odası sponsorluğunda düzenlenen 14 Mayıs Eczacılık Bayramı Basketbol Turnuvasında, Yeditepe Eczacılık Fakültesi Basketbol Takımımız 3. kez şampiyonluk kazandı.

2008 yılı itibariyle İstanbul’daki Eczacılık Fakülteleri arasında düzenlenen turnuvada sıralama aşağıdaki şekilde oldu:

1.lik Yeditepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi

2.lik İstanbul Eczacı Odası Basketbol Takımı

3.lük İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi

4.lük Marmara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi

 


Eczacılık Fakültesi öğrencimiz Gizem Ayan, ALFA Ulusal Eczacılık Kongresinde sözlü sunum birincilik ödülünü kazandı

Eczacılık Fakültesi öğrencimiz Gizem Ayan, 5-8 Mayıs 2016 tarihlerinde Medipol Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nde gerçekleştirilen ALFA Ulusal Eczacılık Kongresinde, sözlü sunum birincilik ödülünü kazandı. Öğrencimizin kendi projesi olan “Mikro İğnelerin Zehirlenme Teşhisinde Kullanımı” başlıklı sunumun danışmanlığını, öğretim üyemiz Yrd. Doç. Dr. Gülengül Duman yaptı. 

 


Eczacılık Fakültesi Öğrencilerimiz Fatih Cengiz ve Rızahan Sarıgöz 2.Yarışmalı Eczacılık Mezuniyet Projesi Sempozyumunda (YEMPS) sözlü sunum birincilik ödülünü kazandı

Eczacılık Fakültesi öğrencilerimiz Fatih Cengiz ve Rızahan Sarıgöz, 22-24 Nisan 2016 tarihlerinde Anadolu Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nde gerçekleştirilen 2.Yarışmalı Eczacılık Mezuniyet Projesi Sempozyumunda (YEMPS) sözlü sunum birincilik ödülünü kazandı.

Öğrencilerimizin mezuniyet projesi olan “Çeşitli Propolis Örneklerinin Kimyasal Bileşiminin, Botanik Kaynağının ve Antioksidan Etkilerinin Karşılaştırılması” başlıklı sunumun danışmanlığını, öğretim üyelerimiz Prof. Dr. Erdem Yeşilada ve Yrd. Doç. Dr. Etil Güzelmeriç yaptı.

 


Eczacılık Fakültesi Toksikoloji Anabilim Dalına Ödül

2. Uluslararası İlaç ve Eczacılık Kongresinde, Eczacılık Fakültesi Farmasötik Toksikoloji Anabilim Dalı tarafından gerçekleştirilen “Energy Drink İntake Alone or Combined With Alcohol İnduced Lipid Peroxidation and Hepatotoxicity in Rat" adlı çalışma poster ikincilik ödülüne layık görüldü.

 


Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyemiz Prof. Dr. Hasan Kırmızıbekmez 2015 Yılı ODTÜ Prof. Dr. Mustafa N. Parlar Eğitim Ve Araştırma Vakfı’nın Araştırma Teşvik Ödülüne Layık Görüldü

ODTÜ Prof. Dr. Mustafa N. Parlar Eğitim Ve Araştırma Vakfının 2015 yılı ödülleri, 21 Aralık 2015 tarihinde ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezinde yapılan törenle sahiplerini buldu. Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyemiz Prof. Dr. Hasan Kırmızıbekmez, Eczacılık-Farmakognozi alanında yapmış olduğu çalışmalarla, araştırma teşvik ödülünü almaya hak kazandı.

 


2015 Yılı TÜBİTAK Ödülleri Açıklandı!

Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyemiz Prof. Dr. Hasan KIRMIZIBEKMEZ’e, Eczacılık-Farmakognozi alanında, tıbbı bitkiler konularındaki uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları” nedeniyle TÜBİTAK Bilim Kurulu tarafından Sağlık Bilimleri alanındaki 2015 yılı TEŞVİK ÖDÜLÜ verilmiştir.

 


2015 Yılı Altın Havan Ödülleri Sahiplerini Buldu

İlaç ve eczacılık sektörünün en prestijli ödüllerinden olan Altın Havan Ödülü 6. kez sahipleri ile buluştu. Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyelerimizden Prof. Dr. Erdem Yeşilada’nın başkanlığını yaptığı ve Provostumuz Prof. Dr. Ahmet Aydın’ın üyesi bulunduğu Türk Dil Kurumu İlaç ve Eczacılık Terimleri Çalışma Grubu tarafından hazırlanan “İlaç ve Eczacılık Terimleri Sözlüğü” isimli eser “Eczacılık Terminolojisine Hizmet Ödülü” alanında Altın Havan ödüle lâyık görülmüştür.