İletişim Becerileri

Ders Kodu: 
PHAR 118
Ders Dönemi: 
Bahar
Ders Tipi: 
Zorunlu
Teori Saati: 
2
Uygulama Saati: 
0
Kredi: 
2
AKTS: 
3
Dersin Dili: 
İngilizce
Dersin Amacı: 
Eczacılık mesleğinin çok boyutlu çalışma imkanı olduğu için eczane,endüstri,hastane,depo ve Üniversitelerde çalışacak olan eczacıların yönetim becerilerini geliştirmelerine destek vermenin yanısıra, hasta ve takım arkadaşları ile etkin iletişim kurma becerilerini kazanmalar, etkin zaman kullanımı yanısıra ,stres yönetimlerini yapabilmelerine katkıda bulunulmaktadır. Ayrıca değişimin vazgeçilmez olduğu dönemimizde sürdürülebilirlik ilkesi doğrultusnda çalışma becerilerine katkıda bulunulmaktadır. Satış-pazarlama,toplantı yönetimi gibi mesleklerini destekleyizi bilgiler yanısıra iş hayatına adım atmalarında destek olacak mulakat teknikleri konusunda da bilgi verilmektedir.
Dersin İçeriği: 

Teorik Kısım

Eczane, Hastane ve Endüstri’de Yönetim Becerileri hakkınd a bilgi verilmektedir. Ayrıca gerek hasta-eczacı, gerekse yönetici veya takım arkadaşları ile aralarında etkin iletişimi sağlanması, Takım üyeleriyle üretken çalışma yapılabilmesi, Meslek hayatında çok büyük önemi olan zaman ve stres yönetimi,motivasyon konuları detaylı incelenmektedir. Verimli toplantı yapılmasının iş hayatındaki önemli bölümü ele alınarak, toplantı yönetimi işlenmektedir. Bunun yanısıra günümüzün değişim çağı olmasından dolayı değişim ve sürdürülebilirlik konuları detaylı incelenmekte, ilk defa 4 nesilin birarada çalışmasının getirdiği avantaj ve dezavantajlarının yanısıra, nesillerarası uyum ele alınmaktadır. Eczane ve endüstri eczacısı için bilinmesinin büyük önemi olduğu düşünülen hizmet satış ve pazarlama konusu incelenmekte, yönetimde duygusal zekanın önemi detaylandırılmaktadır.

Dersin Öğretim Yöntemleri: 
1: Anlatım, 2: Soru-Cevap, 3: Tartışma, 4. Sunum. 5:Simülasyon,6:Video, 7:Uygulamalar, 8: Vaka çözümlemeleri
Dersin Ölçme Yöntemleri: 
A: Yazılı sınav, B: Çoktan seçmeli (test), C: Boşluk doldurma, D: Doğru yanlış, E: Sözlü sınav, F: Portfolyo, G: Derse katılım, H: Ödev

Dikey Sekmeler

Ders Tanimlari